Сос со сенф – додаток како од врвна кафеана

Сос со сенф – додаток како од врвна кафеана

Направете вкусен сос како од најдобрата кафеана.

Состојки:

  • 4 лажици сенф
  • 2 лажици мајонез
  • неколку капки лимонов сок
  • бибер
  • магдонос

Подготовка:

  1. Се матат сенфот со мајонезот убаво.
  2. Се додава бибер и сок од лимон.
  3. Се става и магдонос ситно сечен.
  4. Се меша и се служи со месо, свинско, колбаси или виршли. Супер е и со поховани специјалитети.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт