Повкусно од тартар и ѕаѕики: Сос со фета и сусам

Повкусно од тартар и ѕаѕики: Сос со фета и сусам

Направете необичнен прилог за јадењето. Сос со супер вкус.

Состојки:

  • 250 гр. фета сирење 
  • 1 кисела павлака 
  • 150 гр. сусам

Подготовка:

  1. Се запекува сусамот на тава на оган, со постојано мешање 5 минути. 
  2. Се оставаат 3 лажици за украсување од печениот сусам. 
  3. Се меша фета сирењето со павлаката и се ставаат во чинија, се става и сусам и се меша. 
  4. Горе се ставаат останатите три лажици сусам за декорација.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува