Посна компир салата без масло

Посна компир салата без масло

Рецепт за посна салата од компири без масло.

Состојки:

  • 5-6 големи компири
  • 2 главици кромид
  • сол
  • јаболков оцет

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги и ставете ги да се готват. Кога ќе бидат обварени излупете ги и исечкајте ги на тенки кругови.
  2. Кромидот исечкајте го на тенки парчиња, па додајте го во топлиот компир. Сè заедно посолете, додајте јаболков оцет по вкус и измешајте.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула