Светогорска чорба: Рибин специјалитет за душата и телото

Светогорска чорба: Рибин специјалитет за душата и телото

Вкусно и топло јадење кое ќе го обожавате во посните денови.

Состојки:

 • глави од повеќе видови морска риба
 • 5-7 главици кромид
 • 4-5 моркови
 • посни ситни тестенини
 • корен целер
 • мелена пиперка
 • сол
 • неколку зрна бибер
 • листови магдонос
 • листови целер

Начин на подготовка:

 1. Главите згответе ги со 2-3 главици кромид, 2-3 моркови, корен целер и неколку зрна бибер. 
 2. Во друг сад пропржете 3-4 главици кромид и два моркови, исечкани на кругови.

   

 3. Налијте со водата во која се готвеле главите од риби, претходно процедена.

   

 4. Исчистете го месото од коски и додајте го во чорбата.

   

 5. Посолете и побиберете, а малку мелена пиперка додајте директно во врелата чорба.

   

 6. На крај додајте тестенини, кратко гответе и тргнете од оган.

   

 7. Посипете со сечкани листови целер и магдонос.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула