Салата со сенф и пиперки во тегли – совршен додаток на трпезата во зима

Салата со сенф и пиперки во тегли – совршен додаток на трпезата во зима

Направете вкусна салата со пиперки во тегли.

Состојки:

 • 2 кг. црвени пиперки
 • 4-6 чешни лук
 • 4 ловорови листови
 • 1 л. вода
 • 3 дл. оцет
 • 20 гр. шеќер
 • 30 гр. сол
 • 400 гр. сенф

Подготовка:

 1. Се чистат и ситнат пиперките, се варат на шпорет оцетот со вода, шеќер и сол, ловоров лист и лук.
 2. Се ставаат и коцките пиперка кога ќе зоврие водата, се варат 10 минути.
 3. Се цедат, се вади ловорот и лукот и се лади.
 4. Се мешаат сенфот и маслото, па се додава изладената пиперка.
 5. Се става смесата во теглички чисти, се става малку врело масло и се затвора.
 6. Се оставаат 10 минути на топла рерна.
 7. Се ладат навечер покриени со крпа и се служат од утредента.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула