Тесто за брзо време –  за највкусни кифлички, пирошки и лепињи

Тесто за брзо време – за највкусни кифлички, пирошки и лепињи

Направете вкусно тесто за само неколку минути.

Состојки:

  • 4 шолји брашно
  • 2 лажички шеќер
  • ½ лажички сол
  • 2 лажици маслиново масло
  • 500 мл. млеко
  • 1 сув квасец

Подготовка:

  1. Се спрема тестото многу едноставно, така што е потребно на почеток да се измешаат сите состојки, брашно, шеќер и сол, масло, млеко и квасец во хомогена смеса.
  2. Тестото се остава два часа во ладилник, а потоа се развлекува на површина со брашно, па од него се прават кифлички, лепињи, пирошки…
  3. Може да се печат или пржат во зависност од тоа што ќе правите.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана