Посна мексиканска салата

Посна мексиканска салата

Посна салата за врвно мексиканско уживање…

Состојки:

  • 600 гр конзервиран црвен грав
  • 150 гр конзервирана пченка
  • 3-4 главици кромид
  • 5-6 црвени пиперки

Начин на подготовка:

  1. Кромидот исечкајте го, посолете и побиберете, додајте оцет и масло, па изгмечете. Во тоа додајте пиперки исечкани на коцки, грав и пченка (измиени и исцедени), па лесно измешајте. 
  2. Украсете со листови магдонос или кругови млад кромид.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство