Исклучително вкусна: Бела чорба

Исклучително вкусна: Бела чорба

Исклучително вкусна чорба, може да се послужи и како главен оброк.

Состојки:

  • 3 компири
  • 3 моркови
  • 1 главица кромид
  • 1/2 л слатко млеко
  • малку домашен кајмак

Начин на подготовка:

  1. Издинстајте ги компирите, кромидот и морковите, додајте малку вода и млеко и оставете да врие. После половина час додајте зачини (сол и бибер), а потоа и домашен кајмак (количина по желба). Нека крчка уште малку и потоа тргнете ја чорбата од рингла и послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула