Проја со ајвар – појадок за 30 минути кој може да го направите и пред работа

Проја со ајвар – појадок за 30 минути кој може да го направите и пред работа

Направете вкусна проја со ајвар за целото семејство или за гости.

Состојки:

  • 300 гр. пченично брашно
  • 150 гр. јачменово брашно
  • 1 дл. масло
  • 4 дл. кисела вода
  • 1 лажиче сол
  • ½ прашок за пециво
  • 2 лажици ајвар

Подготовка:

  1. Се соединува брашното и се додава сол и прашок за пециво, па кисела вода постепено, па масло и на крај ајвар.
  2. Се меша и се пече 30 минути на подмачкан плех во загреана рерна на 200 степени.
  3. Пријатно!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана