Кремаста цезар салата која брзо и лесно се подготвува (Видео)

Кремаста цезар салата која брзо и лесно се подготвува (Видео)

Кремаста цезар салата која брзо и лесно се подготвува…

Состојки:

 • 1 главица зелена салата
 • 300 гр бело месо
 • кубети со вкус на пилешко (коцки печен леб)
 • 1 жолчка
 • 1/2 лажичка сол
 • малку маслиново масло
 • 1 чешне лук пасирано
 • 1 варено јајце
 • 1 домат
 • пармезан

Начин на подготовка:

 1. Месото исечкајте го на стапчиња, посолете и испечете. Ставете на хартиена салфета да ја впие вишокот маснотија. Сланината исечкајте ја на мали парчиња. 
 2. За прелив измешајте жолчка, сок од лимон, маслиново масло, пасиран лук, сол и бибер. 
 3. Исечкајте ја салатата, ставете месо и сланина. Додајте прелив, измешајте и украсете со варено јајце, домат и пармезан.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бебина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт