Рецепт за лек кој ги обновува коските и зглобовите

Рецепт за лек кој ги обновува коските и зглобовите

Како што старееме, сè повеќе чувствуваме болки во коските и зглобовите.

Наместо постојано да посегнувате по класични лекови против болки, пробајте и со овој природен рецепт, за кој многумина тврдат дека е ефикасен.

Овој рецепт, наводно ќе им помогне на вашите коски и зглобови, но и на целокупното здравје. Многу е едноставен за подготовка!

Состојки:

  • 2 лажици желатин
  • 4 лажици сусам
  • 3 лажици суво грозје
  • 8 лажици ленено семе
  • 40 гр семки од тиква
  • 200 гр мед

Начин на подготовка:

  1. Подготовката е многу едноставна, само треба да ги ставите сите состојки во блендер додека не добиете фина смеса. Земајте по мала лажица 3 пати дневно пред оброк и ќе се чувствувате подобро. 
  2. Овој природен рецепт ќе го подобри вашиот имунитет, ќе делува и кај анемија, а освен тоа, го забрзува метаболизмот. Болките во зглобовите и коските значително ќе се намалат, тврдат оние кои го пробале.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко