Евтино и вкусно јадење од компири: Запечена мусака со пилешко и јогурт

Евтино и вкусно јадење од компири: Запечена мусака со пилешко и јогурт

Со малку месо направете богато јадење за целото семејство!

Состојки:

 • 1,5 кг компири
 • 400 мл јогурт
 • 200 мл вода
 • 350-400 гр пилешко бело месо
 • 3 лажици брашно
 • 3 јајца
 • 150 мл масло
 • 2 лажички сув зачин
 • сол
 • бибер
 • 1/2 веза магдонос
 • 1 свежа пиперка

Начин на подготовка:

 1. Ситно исечкајте кромид, па пропржете го на масло. Додајте на коцки исечкано месо, вода и крчкајте околу 2 минути. 
 2. Компирите излупете ги и исечкајте ги на тенки кругови, па додајте месо и кромид. Зачинете и добро измешајте. Префрлете во тепсија, прекријте со фолија или поклоп и печете во загреана рерна на 240 степени околу 20 минути. Извадете од рерна па прелијте со прелив. 
 3. За преливот, разматете јајца со јогурт и брашно, па посолите. Прелиеното јадење вратете го во рерна на десетина минути додека фино не порумени. Послужете со солата или туршија.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт