Деликатес на денот: Крем чорба со печурки

Деликатес на денот: Крем чорба со печурки

Направете вкусна чорба со печурки. Ќе ја обожава цело семејство.

Состојки:

  • 200 гр. печурки
  • 3 лажици ориз
  • 1 главица кромид
  • 1 л. бујон по желба
  • 1 шолја павлака
  • 1 лажица маслиново масло

Подготовка:

  1. Се загрева масло и се динста сечениот кромид, па се додаваат оризот и сечените печурки.
  2. Се става бујон и кога ќе зоврие, варете 15 минути.
  3. Пред служење ставете павлака.

Пријатен ручек!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Посна супа со карфиол

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула