Лесно и брзо се подготвува: Гранадир компир со сува сланина

Лесно и брзо се подготвува: Гранадир компир со сува сланина

Уште еден рецепт за старо јадење кое брзо и лесно се подготвува…

Состојки:

  • 300 гр готови тестенини резанки
  • 500 гр компири
  • 150 гр сува сланина
  • 1 главица кромид
  • 1 лажичка црвена пипер
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Згответе ги компирите па исечкајте ги на коцки. Резанките згответе ги по упатството на кесичката. 
  2. На масло пропржете сечкан кромид и сечкана сланина па додајте пипер. 
  3. Измешајте компири и резанки, па додајте пропржен лук и сланина и измешајте.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт