Фантастичен ручек: Бабин ѓувеч со тиквици и пилешко (Видео)

Фантастичен ручек: Бабин ѓувеч со тиквици и пилешко (Видео)

Уживајте во топол и вкусен ручек…

Состојки:

 • 2 батаци и карабатаци
 • 2 помали тиквици
 • 1 помало парче слатка зелка
 • 1/2 праз
 • 2 моркови
 • 2 чешниња лук
 • 100 гр шампињони
 • 1 мала шолја ориз
 • бибер
 • сол
 • сув зачин
 • масло
 • 1 домат
 • мелена пипер
 • ловоров лист

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан праз и пиперка, додајте моркови исечкани на кругови, шампињони на листови, а тиквици на коцки. 
 2. Сè динстајте полека па додајте измиен ориз, бибер, сол, зачин, пипер и домати на коцки. Уште малку динстајте. Ставете во ѓувеч. Не треба да доливате вода. 
 3. Во чинија издробете лук, додајте зачин, сол и масло и со тоа истријте ги батаците па ставете ги во ѓувеч. Додајте и ловоров лист. 
 4. Печете на 200 степени околу 50-60 минути убаво да порумени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*