Тестенини со брокула – брз деликатес

Тестенини со брокула – брз деликатес

Направете вкусни тестенини со брокула.

Состојки:

  • 500 гр. тестенини
  • 1-2 главици брокула
  • 4-5 чешни лук
  • маслиново масло
  • сол и бибер
  • пармезан

Подготовка:

  1. Се варат тестенините во солена вода на вообичаен начин, а пред крај се става брокулата.
  2. Се двои шолја од течноста пред цедење, па се цедад, се враќаат во шерпата во која ќе пропржите прво лук на маслиново масло, па ќе ставите сол и бибер и пармезан.
  3. Се додава и течноста од варењето која ја одвоивте.
  4. Се служи топло.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт