Едноставна и лесна: Пита со јогурт која ќе ја обожавате (Видео)

Едноставна и лесна: Пита со јогурт која ќе ја обожавате (Видео)

Едноставна пита со јогурт…

Состојки:

 • 280 гр купечки кори
 • 2 јајца
 • 100 мл јогурт
 • 100 мл млеко
 • 100 мл масло
 • 150 мл кисела вода
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Пресечете ги корите на половина по должина, па секоја половина наредете ја како што е прикажано во видеото и редете во намастен плех. 
 2. Во сад измешајте јајца, јогурт, млеко, масло, сол, кисела вода и разматете. Прелијте ја смесата преку корите. 
 3. Ставете ја питата во рерна загреана на 200 степени и печете 30 минути. Готовата пита прелијте ја со растопен путер. 
 4. Готовата пита можете да ја прелиете и со кисело млеко и лук по желба.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кујна Саби“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт