Ја убива кашлицата: Магичен сируп од само 2 состојки од вашата кујна

Ја убива кашлицата: Магичен сируп од само 2 состојки од вашата кујна

Есента е време кога вирусите тргнуваат во акција, па голем број луѓе имаат респираторни проблеми.

Некои од нив можете да ги решите и без посета на лекар, а еве како можете да се решите од упорната и досадна кашлица со помош на намирници кои ги имате во кујна.

Состојки:

  • 1 кесичка негро бонбони
  • 100 мл млеко

Начин на подготовка:

  1. Во помало тенџере на тивок оган ставете ги бонбоните да се растопат. Кога ќе станат течни додајте млеко и мешајте убаво да се соедини. Откако ќе се направи убава маса исклучете и течноста префрлете ја во помала тегла. 
  2. Неколку пати во текот на денот земајте по една мала лажичка од овој сируп. После два до три дена кашлицата ќе се смири.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко