Брзи крофни меки како душа

Брзи крофни меки како душа

Направете вкусни крофни за сите сетила.

Состојки:

 • ½ кг. брашно
 • 2 жолчки
 • 2 дл. вода
 • 2 дл. млеко
 • 20 гр. квасец
 • 1 лажица шеќер
 • масло и сол

 

Подготовка.

 1. Се рони квасецот во топло млеко и се додава сол, шеќер и 2-3 лажици брашно да се активира.
 2. Се става брашното во сад, се прави дупка, се ставаат жолчките и водата, па квасецот.
 3. Се меша, па се меси, можете и со миксер.
 4. Кога ќе се одвои од садот нека нарасне 1 час.
 5. Се развлекува потоа, се вадат крофни со шолја или модли и се пржат на врело масло.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука