Брза бајадера – евтин рецепт за секоја пригода

Брза бајадера – евтин рецепт за секоја пригода

Направете брза и вкусна бајадера за која целото семејство ќе се радува.

Состојки:

 • 300 гр. шеќер
 • 150 гр. мелени бисквити
 • 150 гр. мелени ореви
 • 150 гр. путер
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 8 лажици вода
 • 100 гр. чоколадо за глазура и 3 лажици масло

Подготовка:

 1. Се вари шеќерот со вода, па се трга од шпорет, се додаваат бисквити и ореви, па путер и се меша.
 2. Се дели смесата на два дела, така што во едниот се става растопено чоколадо, па се премачкува плех со масло и се става темниот слој, па преку него светлиот слој и се остава да се олади.
 3. Горе се става глазура од чоколадо растопено со маслото.
 4. Се сече потоа.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед