Здраво домашно чоколадо

Здраво домашно чоколадо

Можеби нема да изгледа како она од продавница, но убаво е да се засладите со коцка здраво и вкусно домашно чоколадо.

За подготовка на ова чоколадо потребно е многу малку време, а резултатот ќе ги израдува вашите деца.

Состојки:

 • 70-100 гр какао во прав
 • 50 мл млеко
 • 2 супени лажици шеќер во прав или мед
 • 50 гр путер
 • малку цимет (по желба)

Начин на подготовка:

 1. На тивок оган загрејте млеко, без да зоврие.
 2. Додајте шеќер и мешајте. Потоа додајте путер, цимет, па мешајте.
 3. Смесата ставете ја во садот со какао прав, постепено, мешајќи, без брзање за да не се формираат грутки.
 4. Готовата смеса загрејте ја на тивок оган или водена пареа.
 5. По желба, додајте ореви, бадеми, лешници, суво грозје, и на тој начин ќе го направите чоколадото, не само вкусно, туку и здраво.
 6. Смесата можете да ја ставите во силиконски калапи. Оставете ја еден час во фрижидер да стегне, а потоа уживајте во вкусното домашно чоколадо.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед