Пилешко во сос од сенф и павлака

Пилешко во сос од сенф и павлака

Направете вкусно пилешко во сос.

Состојки:

  • 2 парчиња пилешко
  • 1 слатка павлака
  • 1 лажиче сенф
  • 3 лажици масло
  • 1 дл. топла вода

Подготовка:

  1. Се сече месото, се посолува.
  2. Се ставаат 3 лажици масло во тава, се загрева, се пржи месото и откако ќе порумени се става во тавата и вода.
  3. Нека се динста, па кога ќе биде готово се става павлака разматена со сенф.
  4. Нека крчка 10 минути.
  5. Готово е за сервирање.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*