Рецепт за напивка која го зајакнува организмот, топи килограми и лесно се прави

Рецепт за напивка која го зајакнува организмот, топи килограми и лесно се прави

Лимонот е вистинско злато од природата, па освен што е најголем извор на витамин Ц, тој е и совршен за детоксикација на организмот! Но, што се случува во нашиот организам кога ќе испиеме комбинација од лимон и лековито чиа семе?

Чиа семето е познато како семе на здравјето, бидејќи ја враќа силата на телото и го зајакнува имунитетот. Меѓутоа, еден од најважните ефекти е што чиа семето го забрзува метаболизмот и помага при слабеење. Ова семе е богато со омега 3 киселини, а е идеално за сите кои се хранат здраво!

Оваа напивка е енергетска бомба бидејќи вашето тело после само една чаша ќе почувствува бран енергија и сила!

Состојки:

  • 1 шолја вода
  • 1 исцеден лимон
  • 1 лажичка јаворов сируп
  • 1 лажичка чиа семе

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги и оставете ги да отстојат во чаша 10 минути. Потоа слободно препуштете се на уживање во природната енергетска напивка.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко