Чорба со цвекло – чинија полна витамини

Чорба со цвекло – чинија полна витамини

Чорба со цвекло полна витамини.

Состојки:

 • 3 парчиња цвекло
 • малку магдонос
 • 1 кромид
 • 1 морков
 • 3 чешни лук
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажици маслиново

Подготовка:

 1. Се мие цвеклото,  па се мие и сече и магдоносот.
 2. Се сече лупениот морков на кругови.
 3. Се соединуваат истолчениот лук и кромидот ситно исечен.
 4. Се ставаат во шерпа, морковот, лук, кромид, магдонос, се става 1 ½ литри вода, па сол и мајчина душица.
 5. Се вари 15 минути.
 6. Се рендаат парчињата цвекло, се додаваат, па севари уште малку, се трга и се става маслиново масло.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба од кисела зелка варена во расол

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Оризот може да се подготви и вака: Вкусна крем чорба

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)