Деликатес: Ќофтиња со кајмак – ручек кој крчка и мами со аромата

Деликатес: Ќофтиња со кајмак – ручек кој крчка и мами со аромата

Направете вкусни ќофтиња со кајмак.

Состојки:

  • 600 гр. јунешко мелено месо
  • 200 гр. кајмак
  • 1 лажица брашно
  • 2 јајца
  • 1 лажиче црвен пипер и малку сол

Подготовка:

  1. Се става сол на месото, се прават топчиња.
  2. Се валкаат во брашно и во разматени јајца и се пржат на врело масло.
  3. Се става кајмакот во огноотпорен сад, се става црвен пипер и неколку лажици вода.
  4. Се редат ќофтињата, се протресуваат и се печат со капак на 200 степени неколку минути.
  5. Ако немате кајмак употребете кисела павлака.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо