Чорба за викенд деликатес – се прави брзо, вкусна е и закрепнува

Чорба за викенд деликатес – се прави брзо, вкусна е и закрепнува

Направете вкусна и здрава чорба од боранија.

Состојки:

 • 1 шолја боранија
 • 4 моркови
 • магдонос
 • 1 кромид
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажици масло
 • малку бибер

Подготовка:

 1. Се чисти боранијата, се лупат морковите, се лупи кромидот.
 2. Се мие и сече зеленчукот и се додава масло и зачини, па литар ипол вода.
 3. Се вари, а откако ќе зоврие, потребни се уште 30 минути.
 4. Ставете исецкан магдонос.
 5. При служење може да ставите павлака или лимон.

Пријатен ручек!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Посна супа со карфиол

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула