Бомбици со портокал – за семејството, изненадни гости или родендени

Бомбици со портокал – за семејството, изненадни гости или родендени

Направете топчиња со портокал, супер вкус и арома.

Состојки:

  • 1 портокал сок 
  • 1 шолја ореви 
  • 1 шолја шеќер 
  • 500 гр. смокви 
  • мелени ореви за горе

Подготовка:

  1. Се чистат смоквите и се мелат, се става шеќер и ореви и сок од портокал. 
  2. Се меша, се прават топчиња и се валкаат во мелени ореви.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Брз колач со јаболка

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Чоко кокос коцки