Турска чорба – убава и топла и ладна

Турска чорба – убава и топла и ладна

Направете чорба на турски начин.

Состојки:

  • 1 шолја ориз
  • 1 л. вода
  • 2 шолји јогурт
  • 1 лажиче сол и мајчина душица
  • бибер и магдонос

Подготовка:

  1. Се вари оризот во вода со зачини 20 минути.
  2. Се додава јогурт и сецкан магдонос.
  3. Се служи топло и ладно, секако е убаво.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула