Солени мафини за брз појадок – рецепт добредојден за вработени

Солени мафини за брз појадок – рецепт добредојден за вработени

Направете вкусни солени мафини за појадок.

Состојки:

 • 250 гр. компир
 • 4 јајца
 • 100 гр. брашно
 • 3 лажици масло
 • 2 лажици овесни снегулки
 • 1 лажиче сол
 • бибер
 • 2 лажици сусам

Подготовка:

 1. Се лупи компирот и се вари, се пасира како за пире и се додава сол со бибер и лажица масло.
 2. Се матат јајцата и се додаваат 2 лажици масло, овесни снегулки и брашно.
 3. Се додава во смесата и компир, па се меша.
 4. Во обложени калапи се става смесата, се става сусам и се пече 30 минути на 200 степени, во претходно заграна рерна.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт