Сите ја правиме оваа грешка со месото – не се чува вака

Сите ја правиме оваа грешка со месото – не се чува вака

Сите правиме грешка кога станува збор за месото и неговото чување во фрижидер.

Свежото месо никогаш не го замотувајте во кесе, бидејќи така побрзо ќе се расипе и ќе го смени вкусот.

Месото се држи во керамички сад, поклопено со чинија.

Ако не се употребува во рок од неколку дена, веднаш замрзнете го.

Одледеното месо се држи најмногу 48 часа во фрижидер пред спремање.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири