Фигаро колачиња – брз рецепт за секоја пригода

Фигаро колачиња – брз рецепт за секоја пригода

Направете вкусни фигаро колачиња.

Состојки:

 • 100 гр. суви сливи
 • 100 гр. смокви
 • 100 гр. урми
 • 100 гр. суво грозје
 • 100 гр. лешници печени
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 2 лажици мед
 • 1 лимонов сок
 • 2 листа обланда
 • 100 гр. чоколадо

Подготовка:

 1. Се сечат урмите, смоквите и сувите сливи, се мешаат со сечените ореви.
 2. Се мелат лешниците се става и суво грзоје и лимонов сок.
 3. Се додава во смесата и шеќер во прав и мед, па убаво се меша.
 4. Се става смесата меѓу два листа обланда и се притиска.
 5. Се декорира со растопено чоколадо.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Брз колач со јаболка

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Чоко кокос коцки