Поховани печурки – мезе за цел ден, супер за со тартар и пиво

Поховани печурки – мезе за цел ден, супер за со тартар и пиво

Вкусни поховани печурки за сите сетила.

Состојки:

  • 400 гр. презла
  • 100 гр. брашно
  • 150 мл. млеко
  • 1 лажица лимонов сок
  • 200 гр. шампињони
  • масло и зачини по избор

Подготовка:

  1. Се става брашно во еден сад, во друг млеко со лимонов сок и презла во трет.
  2. Се ставаат зачини по избор во презлата.
  3. Се мијат и чистат печурките, се делат на пола и се валкаат во брашно, па млеко па лебните трошки.
  4. Се пржат на врело масло.