Поховани јаболки по најдобар рецепт стар со генерации

Поховани јаболки по најдобар рецепт стар со генерации

Направете вкусни поховани јаболки за десерт.

Состојки:

 • 100 мл. масло
 • 4 јаболки
 • 1 лимон
 • 150 гр. брашно
 • 3 лажици масло
 • 175 мл. бело вино
 • 3 јајца
 • малку кора од лимон

Подготовка:

 1. Се двојат белките од жолчките и се прави снег од белки, па се додаваат и жолчките и се меша.
 2. Се додава масло и вино, па брашно и кора од лимон.
 3. Се длабат и лупат јаболки и се чистат од семки, па се сечат на подебели кругови.
 4. Се става лимонов сок на нив и се валкаат во смесата со јајца и брашно, па се пржат 5 минути на масло добро загреано.
 5. Нека се исцедат од вишокот маснотии.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта