Кога еднаш ќе ја пробате секогаш ќе ја правите оваа пита – царски појадок и мезе за цел ден

Кога еднаш ќе ја пробате секогаш ќе ја правите оваа пита – царски појадок и мезе за цел ден

Направете вкусна пита, кога еднаш ќе ја пробате ќе ја правите постојано.

Состојки:

 • 1 пакување готови кори
 • 5-6 тиквички
 • 500 гр. сирење
 • 5 јајца
 • 5  лажици павлака
 • 1 лажица гриз
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • вегета, сол и бибер

Подготовка:

 1. Тиквичките се лупат и рендаат, се оставаат да се исцедат и им се става сол.
 2. Се мешаат сирењето и три јајца, 2 лажици кисела павлака и гриз, па се ставаат зачини.
 3. Се зема плех се премачкува со масло, се става лист кора и тиквички, па фил од сирење, па втора кора и се стиска со рацете.
 4. Се става нова кора, па тиквички и сирење, па кора врз неа.
 5. Се прави така додека има фил и кори.
 6. Се завршува со кора.
 7. Се става горе фил од јајце и кисела павлака, па се пече на 180 степени 30 минути.
 8. Супер е за со јогурт.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука