Ако го направите компирот по овој рецепт сите ќе бараат чинија плус

Ако го направите компирот по овој рецепт сите ќе бараат чинија плус

Ако го направите по овој рецепт сите ќе го сакаат компирот и ќе бараат чинија плус. 

Состојки:

  • 2 кг. компири 
  • сол, бибер и вегета 
  • 2 лажици маргарин 
  • масло и сусам

 

Подготовка:

  1. Се вари компирот со лушпа, се цеди у лупи, па се става во огноотпорен сад со путер и масло. 
  2. Се додаваат зачини и сусам. 
  3. Се пече на 220 степени додека не добие боја.

На здравје!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири