Ролат пита за Добро утро – вкус кој ќе ве распамети

Ролат пита за Добро утро – вкус кој ќе ве распамети

Направете вкусен појадок кој сите ќе ги распамети со супер вкусот.

Состојки:

 • 12 кори за пита готови
 • 600 гр. сирење
 • 4 јајца
 • 200 мл. јогурт
 • 150 мл. масло
 • 1 прашок за пециво
 • 2 јајца за премачкување
 • 350 мл. јогурт
 • сусам

Подготовка:

 1. Се матат јајцата им се додава сирење, се става јогурт и масло, прашок за пециво и сол и се меша.
 2. Се делат на три дела корите за пита и се прскаат со масло, па се преклопува едната кора со втората, се мачка фил, па се става третата кора и се мачка и таа со фил.
 3. Така се прави со трите дела од корите.
 4. Се витка ролат и се става на хартија на плех, се премачкува со јајца и јогурт, се става сусам и се пече на 200 степени додека не порумени.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука