Полнето пилешко со спанаќ и кашкавал

Полнето пилешко со спанаќ и кашкавал

Вкусно полнето пилешко за сите сетила.

Состојки:

  • 100 гр.  спанаќ
  • 2 парчиња стек
  • вегета
  • малку кашкавал

Подготовка:

  1. Убаво се мие и се пржи спанаќот во масло, па се трга од оган и се додава и кашкавалот да се растопи.
  2. Се расекува пилешкото на неколку места, се става од смесата, се ставаат зачини и кашкавал горе.
  3. Се пече 25 минути во плех на 200 степени.