Обланда ролнички – брз десерт за секоја пригода

Обланда ролнички – брз десерт за секоја пригода

Направете супер брзи обланда ролнички.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 80 гр. шеќер
  • 100 гр. чоколадо за готвење
  • 60 гр. путер
  • 100 гр. мелени лешници
  • 2 листа обланда
  • 100 гр. чоколадо за глазура и малку масло

Подготовка:

  1. Се ставаат на пареа жолчките со шеќер да се згусне со мешање, па се додава чоколадото да се стопи и лешници и се меша околу минута, па се става потоа во оладената смеса снег од белки и путер.
  2. Се сечат по должина на траки обландите, се филуваат и се виткаат во ролни, па се стегаат во ладилник.
  3. Се топи чоколадото со масло и се тапкаат краевите од ролните во глазурата.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Брз колач со јаболка

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Чоко кокос коцки