Колач без јајца и печење – крем и бисквити готови за миг

Колач без јајца и печење – крем и бисквити готови за миг

Направете супер десерт со бисквити.

Состојки:

 • 3 кеси ванилин шеќер
 • 250 мл. слатка павлака
 • 4 кеси пудинг од ванила
 • 200 гр. густин
 • 150 гр. шеќер
 • 2 л. млеко
 • 1 пакување бисквити големо

 

Подготовка:

 1. Од 2 литри млеко се двојат 400 милилитри и остатокот се вари.
 2. Се меша ванилин шеќер со шеќер и се мешаат со пудингот и густин и 400 милилитри млеко кои ги оставивме.
 3. Се става се во млекото кое зоврело.
 4. Се смалува ринглата на 1 и потоа се меша смесата.
 5. Нека се лади.
 6. Се мати слатката павлака со миксер и се додава и таа во смесата.
 7. Се натопуваат бисквитите во малку млеко и се редат, па преку нив смеса, па пак бисквити, додека имате фил.
 8. Се лади и декорира по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта