Погача мека како сунѓер (Видео)

Погача мека како сунѓер (Видео)

Еве како да направите мека и вкусна погача…

Состојки:

  • 1/2 коцка квасец
  • 200 мл млака вода
  • 100 мл масло
  • 100 мл млеко
  • 2 лажички шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 500-600 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Измешајте квасец, шеќер и течни состојките. Додајте 400 гр брашно па со лажица разматете постепено додавајќи уште брашно. Тестото е меко и лепливо. Оставете да стои покриено со крпа околу 30 минути. 
  2. На рацете ставете малку масло и прмесете го надојденото тесто, намастете тепсија па ставете го тестото во неа. Со раце израмнете и обликувајте. Оставете да отстои околу 15 минути и за тоа време вклучете ја рерната да се загрева на 200 степени. 
  3. Пред печење посолете ја погачата. Се пече околу 30 минути. Печената погача покријте ја со крпа и оставете ја така 5 минути. Послужете ја топла и уживајте.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта