Прсти да излижеш: Златиборски качамак

Прсти да излижеш: Златиборски качамак

Традиционално српско јадење…

Состојки:

 • 200 гр бело пченично брашно
 • 100 гр хејдино брашно
 • 2 вези зеље
 • 150 гр апанаќ
 • 1 лажичка зачин
 • 1 лажица маринада (лук и магдонос во масло)
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Ситно исечкајте зеље и спанаќ, па накратко продинстајте на масло
 2. Додајте зачини, две чаши вода и сол. Потоа гответе неколку минути.
 3. Додајте пченкарно и хејдино брашно и згответе качамак.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт