Супер мезе или ручек: Тиквички со пармезан

Супер мезе или ручек: Тиквички со пармезан

Направете вкусни тиквички од рерна со пармезан.

Состојки:

  • 1 тиквичка
  • сол и бибер
  • масло
  • малку пченично брашно
  • 1 јајце
  • пармезан од кесе

Подготовка:

  1. Се лупи тиквичката се сече на тркала, па се става во чинија во која ќе ги ставите брашното со зачините.
  2. Потоа ставете ги во сад со разматено јајце, па редете ги на хартија за печење.
  3. Горе ставете малку масло и пармезан.
  4. Печете 10 минути на загреана рерна на 220 степени.

 

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук