Појадок кој често ќе го правите – перничиња од тесто кои семејството ќе ви бара да ги правите

Појадок кој често ќе го правите – перничиња од тесто кои семејството ќе ви бара да ги правите

Појадок од кој цело семејство ќе сака уште.

Состојки:

  • 500 гр. брашно
  • 1 јогурт
  • 1 дл. млеко млако
  • 1 јајце
  • 1 квасец
  • 1 лажиче сол

Подготовка:

  1. Се става квасецот во млако млеко со шеќер малку, па откако малку ќе се активира се става јогурт па брашно, јајце и сол.
  2. Се меси тесто.
  3. Се остава еден час покриено, па се развлекува малку и се сечат квадрати, на кои им се прави засек со нож на среде.
  4. Се пржат на загреано масло.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука