Ситни колачиња од тесто – 90 од една смеса

Ситни колачиња од тесто – 90 од една смеса

Направете вкусни колачиња од 4 состојки.

Состојки:

  • 1 ½ маргарин
  • ½ кг. брашно
  • 1 прашок за пециво
  • ½ шолји јогурт

Подготовка:

  1. Се меси тесто од состојките и се развлекува малку.
  2. Ќе нарасне додека се пече, па не треба да се чека.
  3. Се вадат кругови со чаша или модли, се преклопува секој круг и се прават неколку заеци со вилушка по краевите.
  4. Ќе излезат околу 90.
  5. Се печат на плех со хартија на 180 степени 12-15 минути.
  6. Се става потоа шеќер во прав.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Брз колач со јаболка

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Чоко кокос коцки