Ѓеврек погача – денот нека почне со мирис кој ќе го разбуди маалото

Ѓеврек погача – денот нека почне со мирис кој ќе го разбуди маалото

Направете вкусна ѓеврек погача за појадок.

Состојки:

 • 600 гр. брашно тип500
 • 40 гр. квасец
 • 1 јајце
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 50 гр. маргарин
 • 250 мл. млако млеко
 • 3 лажици јогурт
 • 120 гр. маргарин
 • 1 јајце
 • 2 парчиња сирење 
 • 1 јајце за премачкување
 • сусам и масло

Подготовка:

 1. Се меси тесто од состојките за тесто и се остава да нарасне.
 2. Се развлекува тестото, па се вадат со шолја кругови како за крофни, се редат во тепсија, така што секој круг да биде на половина на друг круг.
 3. Се става филот помеѓу нив, од долната страна каде се преклопуваат.
 4. Се чека половина час да нарасне, се мачка со јајце, се става сусам и масло и се шече со фолија на 220 степени 30 минути.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука