Неодолив: Наједноставниот рецепт за чоколаден мус

Неодолив: Наједноставниот рецепт за чоколаден мус

Наједноставниот рецепт за чоколаден мус.

Состојки:

  • 5 јајца
  • 200 гр црно чоколадо
  • 190 гр шеќер
  • 125 мл слатка павлака
  • 2 кесички ванилин шеќер

Начин на подготовка:

  1. Одвојте ги жолчките од белките. Искршете чоколадо и растопете го на пареа. 
  2. Разматете одвоено, во едната чинија белки со 100 гр шеќер, а во другата слатка павлака. Во трета чинија разматете жолчки и ванилин шеќер. 
  3. Измешајте чоколадо во кремот од жолчки. Во добиената смеса внимателно измешајте разматена слатка павлака и, дури на крајот, полека измешајте ги и разматените белки. 
  4. Подготвениот мус ставете го во фрижидер. 
  5. Чоколадниот мус сервирајте го во чаша украсена со лист свежо нане.

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта