Супер брзи кифлички – домот ќе замириса од рано наутро

Супер брзи кифлички – домот ќе замириса од рано наутро

Супер брзи кифлички готови за 15 минути вo вашиот дом.

Состојки:

 • 600 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 лажиче сол
 • 1 дл. масло
 • 1 кисела павлака
 • 1 сув квасец
 • 2 дл. млеко топло
 • 1 јајце за премачкување и сусам

 

Подготовка:

 1. Се замесува тесто од сите состојки, брашно, прашок за пециво, сол, масло, павлака, па се додава квасецот претходно растопен во топлото млеко.
 2. Се расукува, се сечат триаголници и се мотаат кифлички.
 3. Се премачкуваат со разматенојајце им се става и сусам.
 4. Се печат на 180 степени на плех со хартија 15 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*