Солени мафини со богат фил

Солени мафини со богат фил

Солени мафини за појадок или вечера со богат и посебен фил.

Состојки:

 • 200 гр. јогурт
 • 250 гр. сирење
 • 4 јајца
 • 200 гр. брашно
 • 100 мл. масло
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 2 пиперки сечени

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со јогурт и масло.
 2. Се додава брашно измешано со прашок за пециво.
 3. Се става сирење изронето и ситно сечена пиперка.
 4. Се става смесата во подмачкани калапи за мафини и се пече 15 минути на 200 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми