Солени мафини со богат фил

Солени мафини со богат фил

Солени мафини за појадок или вечера со богат и посебен фил.

Состојки:

 • 200 гр. јогурт
 • 250 гр. сирење
 • 4 јајца
 • 200 гр. брашно
 • 100 мл. масло
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 2 пиперки сечени

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со јогурт и масло.
 2. Се додава брашно измешано со прашок за пециво.
 3. Се става сирење изронето и ситно сечена пиперка.
 4. Се става смесата во подмачкани калапи за мафини и се пече 15 минути на 200 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*