Домашен крем од лешници – ви требаат 3 состојки и 10 минути

Домашен крем од лешници – ви требаат 3 состојки и 10 минути

Направете супер вкусен домашен крем од лешници, ви требаат само три состојки.

Состојки:

  • 380 гр. лешници
  • 125 мл. јаворов сируп
  • 3 лажици какао прав

Подготовка:

  1. Се печат 10 минути лешниците на 180 степени во плех.
  2. Се вадат од рерна, се ладат, се лупат и се ставаат во блендер да се иситнат убаво.
  3. Треба да се добие паста, а потоа се додава јаворов сируп и какао.
  4. Се меша и се става во тегла.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта