Чорба со неверојатен вкус и арома – чинија која лекува

Чорба со неверојатен вкус и арома – чинија која лекува

Супер вкусна и лековита пилешка чорба со ѓумбир.

Состојки:

 • 80 гр. резанки за супа
 • 1 лажица маслиново масло
 • ½ главици кромид
 • 1 лажиче ѓумбир рендан
 • 1 морков исечен
 • 2 лажици соја сос
 • 2 коцки пилешка супа
 • 1 чешне лук
 • 1 шолја грашок
 • 50 гр. исечено пилешко
 • 1 шолја млеко

 

Подготовка:

 1. Се загрева во голем лонец масло и се додава ситно исечениот кромид и лук, па морков и ѓумбир, се динста.
 2. Се разматуваат коцките за супа во топла вода, се ставаат во лонецот и се додава соја сос, па се остава да зоврие.
 3. Се додава пилешкото ситно сечено, грашокот, па се намалува температурата и се остава да врие додека не омекне месото.
 4. Се додаваат резанките и млеко на крај, па зачини.
 5. Може да ставите и босилек за подобар вкус.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт